Na komórkowym rynku IoT zachodzi poważna zmiana: na rynek wchodzi coraz więcej kart eSIM i iSIM. Szacuje się, że do końca 2023 roku będzie ponad 500 milionów aktywnych kart eSIM/iSIM. W 2022 r. liczba ta wyniosła 424 mln, co oznacza wzrost o 11%, a w 2023 r. aż o 18%.
Czym są karty eSIM i iSIM?
eSIM
eSIM oznacza wbudowaną kartę SIM. Możliwości eSIM są dostępne dla wszystkich formatów: 2FF (Mini), 3FF (Micro), 4FF (Nano) i MFF2 (wlutowany chip sim). Główną różnicą w stosunku do standardowej karty SIM jest możliwość jej zdalnego udostępniania.
iSIM
iSIM to karta SIM zintegrowana z rdzeniem procesora i kodowaniem eUICC w module komórkowym lub systemie na chipie (SoC). Zintegrowane karty SIM mają na celu wyeliminowanie wad eSIM. Korzyści obejmują: mniejsze zużycie energii, mniejszą powierzchnię, a tym samym niższe koszty. Ponadto iSIM ma również lepsze zabezpieczenia.
Zalet ciąg dalszy
Karty eSIM/iSIM umożliwiają skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek przez organizacje i zwiększają wydajność wdrożeń IoT. Ułatwiają integrację urządzeń IoT, łączność i doświadczenia użytkownika. Daje to cztery korzyści w porównaniu z tradycyjnymi kartami SIM.
1. Większa elastyczność dla rozwiązań IoT
Technologie eSIM/iSIM są bardziej elastyczne i mają bardziej wydajną konfigurację niż fizyczne karty SIM. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia są zdalnie konfigurowane z różnymi profilami operatora. Pozwala to na płynne przełączanie się między sieciami, eliminując potrzebę wymiany fizycznych kart SIM. Technologia ta jest szczególnie korzystna dla organizacji wdrażających urządzenia IoT w wielu krajach/regionach. Oszczędza ich czas i upraszcza proces wdrażania. Pozwala to firmom na szybszą adaptację i optymalizację wdrożeń IoT.
2. Karty eSIM/iSIM są bezpieczniejsze
Wbudowana karta SIM MFF2 (eSIM) to uszczelniona próżniowo karta SIM, którą można przylutować bezpośrednio do płytki drukowanej urządzenia. Zwiększa to niezawodność i zmniejsza wpływ wstrząsów, korozji i innych czynników środowiskowych. Ponadto żywotność wbudowanej karty SIM MFF2 jest dłuższa niż w przypadku standardowego modelu. Jedną z największych zalet wbudowanej karty SIM MFF2 jest jej fizyczne bezpieczeństwo; ponieważ karta SIM jest przylutowana bezpośrednio do płytki drukowanej urządzenia, nie można jej usunąć. Jednak karta iSIM jest już zintegrowana z rdzeniem procesora danego urządzenia. Podsumowując, technologia ta stanowi podstawę asymetrycznego szyfrowania, co skutkuje bezpieczną komunikacją end-to-end.
3.Technologia eSIM/iSIM jest trwalsza niż zwykła karta SIM
Technologia eSIM/iSIM eliminuje potrzebę stosowania fizycznych kart SIM. Zmniejsza to ilość odpadów elektronicznych i plastikowych. Ponadto wysyłanych jest mniej fizycznych kart SIM, co zmniejsza emisję zanieczyszczeń podczas transportu.
Przyszłość eSIM/iSIM w komórkowym IoT
Ponadto oczekuje się, że technologia eSIM/iSIM wzrośnie na rynku komórkowego IoT. Obecnie zdecydowana większość rynku nadal składa się z fizycznych kart SIM, których udział wynosi 67%.
W ciągu najbliższych dwóch do trzech lat firma badawcza spodziewa się, że największy udział będą miały eSIMS. Następnie iSIMS podbije rynek, jeśli chodzi o moduł sprzętowy. Oczekuje się również, że rynek eSIM będzie później migrował do technologii iSIM, a następnie iSIM zdominuje rynek.
Dwa główne czynniki zapewniające rozwój technologii eSIM/iSIM w branży komórkowej to: przepisy i regulacje dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz specyfikacje GSMA.
Więcej informacji
Więcej informacji na temat komórkowego IoT można uzyskać, dzwoniąc pod numer +31-85-0443500 lub wysyłając wiadomość e-mail na adres info@thingsdata.com.
Zamów nasz zestaw testowy
Szukasz niezawodnych kart SIM IoT zapewniających stałą łączność z Internetem? Zamów nasz zestaw testowy z trzema kartami SIM i 100 MB darmowych danych na trzy miesiące.
Pobierz naszą brochure
Szukasz niezawodnego partnera IoT dla swojej firmy? Pobierz naszą broszurę, aby uzyskać dostęp do informacji na temat naszych usług i rozwiązań IoT.