Europejski rynek IoT: dogłębna analiza

Europa to jest duży i zaawansowany rynek komunikacji IoT. Europa Zachodnia jest jednym z najbardziej rozwiniętych regionów z 20 do 60 milionów połączonych urządzeń w każdym z największych krajów. Europa Środkowa i Wschodnia mają jeszcze duże możliwości wzrostu, jeśli chodzi o adopcję IoT, a także znacznie mniej graczy, którzy rozwijają międzynarodowe rozwiązania IoT na rynek światowy. Rynek rosyjski zaczął rosnąć w ostatnich latach, ale teraz boryka się z niepewnością w wyniku wojny i sankcji. Operatorzy mobilni w Europie mieli 311,3 miliona mobilnych połączeń IoT wdrożonych w regionie lub poza nim na koniec 2022 roku.

Jak zbudowany jest europejski rynek IoT?

Europejski rynek IoT oparty na łączności komórkowej dzieli się na dwa duże segmenty. Segment międzynarodowy, składający się z dużych międzynarodowych organizacji, firm działających w kilku krajach oraz OEM-ów nastawionych na eksport. Segment krajowy, składający się z lokalnych graczy, takich jak dostawcy usług komunalnych, rządy oraz lokalni dostawcy usług, jest bardzo rozdrobniony, przy czym każdy kraj europejski stanowi oddzielny rynek. Dostawcy mobilnych rozwiązań IoT pozycjonują się, aby obsługiwać jeden lub więcej z tych segmentów. Duzi gracze koncentrują się na segmencie międzynarodowym i na wybranych krajowych rynkach podstawowych. Mniejsi gracze zazwyczaj koncentrują się na segmencie krajowym w swoich obszarach działalności, przyjmując oportunistyczne podejście do segmentu międzynarodowego, głównie wspierając krajowych klientów w ich międzynarodowej ekspansji.

Wysoki stopień rozdrobnienia utrudnia przedstawienie w pełni dokładnych danych dotyczących rynku IoT w Europie opartego na łączności komórkowej. Krajowe karty SIM IoT są zazwyczaj raportowane do krajowych regulatorów telekomunikacyjnych i pojawiają się w oficjalnych statystykach. Międzynarodowe karty SIM IoT są czasami uwzględniane w krajowych statystykach rynku macierzystego operatora, a czasami liczone oddzielnie, co powoduje, że są one wykluczone z danych krajowych. Czołowi międzynarodowi gracze, tacy jak Vodafone, mają znaczny udział w globalnych kartach SIM IoT z międzynarodowymi kodami krajów mobilnych wdrożonych w Europie.

Vodafone rozszerza swoje usługi jako dostawca łączności IoT w Europie Zachodniej. Szacuje się, że około 80 procent z 160 milionów połączeń IoT firmy Vodafone od czwartego kwartału 2022 roku jest wdrożonych w regionie lub poza nim. Odpowiada to 128 milionom abonentów IoT i udziałowi w rynku na poziomie 41 procent. Orange i Deutsche Telekom zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce, z 29,1 miliona i 28,5 miliona połączeń. Telenor zajmuje czwarte miejsce wśród abonentów IoT. Tymczasem Telefónica pozostaje w tyle za innymi dużymi grupami operatorów europejskich z 14,9 miliona połączeń w regionie. Telecom Italia zajęła szóste miejsce z 11,1 miliona połączeń, z silną pozycją na rynku krajowym. KPN jest liderem rynku w Holandii z 10,1 miliona abonentów IoT, podczas gdy szwedzki Tele2 rozpoczął pan-europejską ekspansję, osiągając 10 milionów połączeń na koniec roku. Grupa CKH Telecom, Bouygues Telecom oraz Grupa Altice miały po około 7-8 milionów połączeń w całej Europie. A1 Telekom Austria oraz Telia Company są ważnymi regionalnymi graczami w Europie Środkowej i Skandynawii, z odpowiednio 5,5 miliona połączeń.

Jaka jest pozycja Europy Zachodniej na rynku IoT?

Europa Zachodnia to najbardziej zaawansowany obszar w Europie. Pod koniec drugiego kwartału 2022 roku było około 206,4 miliona abonentów IoT w Europie Zachodniej, co stanowi wzrost o 17 procent w porównaniu do poprzedniego roku. Rynek jest częściowo zintegrowany ponad granicami krajowymi i podlega wspólnym trendom w różnych krajach. Polityka UE ma znaczny wpływ na rynek, a regulacje i zalecenia polityczne wspierają adopcję OEM automotive telematyki oraz inteligentnych liczników. Sektory motoryzacyjny, transportowy i logistyczny oraz usługi komunalne to trzy najbardziej dynamiczne segmenty rynku wertykalnego w Europie Zachodniej. Przewiduje się, że będą one stanowić większość wzrostu wolumenu w nadchodzących latach. Na poziomie krajowym najbardziej aktywne rynki geograficzne to główne centra przemysłu motoryzacyjnego oraz kraje wdrażające inteligentne liczniki z łącznością komórkową. Europejski rynek IoT oparty na łączności komórkowej pozostaje istotnym rynkiem 2G, gdzie większość operatorów planuje wyłączyć sieci 2G dopiero w 2025 roku. W wielu krajach sieci 2G będą działać dłużej niż sieci 3G. Większość operatorów mobilnych przygotowuje się jednak do przejścia na technologie 5G i LPWAN, takie jak LTE-M i NB-IOT.

Wszystkie kraje Europy Zachodniej w pewnym stopniu prowadzą oficjalne raporty dotyczące liczby abonentów mobilnych IoT, zarówno od regulatorów, jak i dużych operatorów. Na podstawie tych danych pięć z szesnastu krajów w regionie miało w połowie 2022 roku ponad 10 milionów abonentów mobilnych IoT.

  • Niemcy są największym rynkiem z bazą abonentów IoT wynoszącą 52 miliony, co stanowi wzrost o 28 procent w porównaniu do poprzedniego roku.
    Włochy zgłosiły drugą co do wielkości bazę abonentów IoT wynoszącą 28,8 miliona, z rocznym tempem wzrostu na poziomie 5 procent.
  • Francja zajęła trzecie miejsce z 24,1 miliona abonentów, a następnie Holandia z 14,1 miliona. Holandia zgłosiła najwyższy wskaźnik wzrostu w Europie Zachodniej, wynoszący 68 procent, głównie dzięki wdrożeniu inteligentnych liczników energii elektrycznej.
  • Wielka Brytania miała 12,9 miliona abonentów IoT w połowie 2022 roku. Oficjalne dane dla Niemiec i Wielkiej Brytanii nie uwzględniają międzynarodowych kart SIM Vodafone używanych w każdym kraju.
  • Hiszpania zajęła szóste miejsce z 9,4 miliona abonentów, a następnie Austria i Belgia z odpowiednio 9,3 miliona i 5,9 miliona abonentów.
  • Kraje nordyckie, takie jak Szwecja, Norwegia, Dania i Finlandia, miały od 1,6 do 5,2 miliona abonentów IoT.
  • Irlandia, Szwajcaria, Portugalia i Grecja to stosunkowo małe rynki z bazą zainstalowaną od 0,8 do 2,5 miliona.

Znaczna część abonentów IoT w Europie Zachodniej nie jest zarejestrowana w żadnym kraju. Wśród największych operatorów mobilnych, szczególnie Vodafone, Orange i Telenor mają bardzo duży udział w międzynarodowych kartach SIM IoT.

Jak radzi sobie Beneluks w europejskim krajobrazie IoT?

Beneluks posiada dynamiczny rynek IoT z silną akceptacją IoT opartego na łączności komórkowej w połączeniu z ogólnokrajowymi sieciami LPWA. Wzrost wolumenu jest napędzany przez ciągłe wdrażanie inteligentnych liczników w regionie. W Holandii sieć LTE-M KPN jest wykorzystywana do dalszych instalacji w ramach wdrożenia inteligentnych liczników energii elektrycznej dla 2,3 miliona klientów. Proximus natomiast został zobowiązany do zapewnienia łączności NB-IOT dla około 1,3 miliona liczników energii elektrycznej w Belgii. Pod koniec drugiego kwartału 2022 roku liczba abonentów mobilnych IoT wyniosła 14,1 miliona w Holandii i 5,9 miliona w Belgii. KPN ma wiodącą pozycję w Holandii z ponad 50-procentowym udziałem w rynku. Proximus i Orange są głównymi graczami w Belgii. POST Luxembourg to kolejny kluczowy dostawca łączności IoT w regionie Beneluksu z bazą abonentów wynoszącą 3 miliony, głównie w przemyśle motoryzacyjnym.

Gdzie są Europa Środkowa i Wschodnia na rynku IoT?

Europa Środkowa i Wschodnia jest ogólnie kilka lat za Europą Zachodnią pod względem adopcji M2M/IoT. Podobnie jak w Europie Zachodniej, krajowi regulatorzy w większości krajów prowadzą pewną formę raportowania liczby abonentów mobilnych IoT. Pod koniec drugiego kwartału 2022 roku region miał około 53,2 miliona abonentów IoT, co stanowi wzrost o 18 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Rosja zajmuje pierwsze miejsce jako największy rynek w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jeden z największych rynków IoT w Europie, obok kluczowych krajów w Europie Zachodniej. Pod koniec drugiego kwartału 2022 roku liczba abonentów mobilnych IoT w Federacji Rosyjskiej wyniosła około 32,6 miliona, co stanowi wzrost o 20 procent w ujęciu rocznym. Liczba abonentów IoT osiągnęła 35,5 miliona na koniec roku. Trwająca wojna na Ukrainie przyczynia się na różne sposoby do znacznej niepewności gospodarczej w kraju.

MegaFon i MTS konkurują intensywnie o pozycję lidera na rynku w Rosji, z szacowanymi udziałami w rynku na poziomie 40-45 procent. Beeline (VEON) i Tele2 (Rostelecom) zajmują odpowiednio 10 i 3 procent rynku. Telematyka pojazdowa to największa kategoria zastosowań, reprezentująca ponad 40 procent zainstalowanej bazy. Różne inicjatywy regulacyjne pozytywnie wpłynęły na popyt. Po pierwsze, system pomocy w nagłych wypadkach ERA-GLONASS jest obowiązkowy dla wszystkich nowych zatwierdzonych typów pojazdów w Rosji od 2018 roku. Po drugie, system opłat drogowych Platon został wprowadzony w Rosji w 2015 roku, aby pobierać opłaty i rekompensować szkody wyrządzone na federalnych drogach przez pojazdy ciężarowe. System objął ponad 1,8 miliona pojazdów na początku 2023 roku. Ponadto w 2018 roku wprowadzono przepisy wymagające zdalnego monitorowania kas fiskalnych. W tym samym roku wprowadzono nowe przepisy, które nakazują instalowanie inteligentnych liczników przy wymianach i nowych połączeniach od połowy 2020 roku. Część potrzeb komunikacyjnych będzie wspierana przez łączność komórkową.

Polska jest drugim co do wielkości rynkiem geograficznym w regionie, z 6,6 miliona abonentów IoT, co stanowi wzrost o 22 procent w ujęciu rocznym, według danych krajowego regulatora telekomunikacyjnego. Orange jest liderem na rynku krajowym, a za nim plasują się T-Mobile i Plus. Węgry to trzeci co do wielkości rynek z ponad 2,1 miliona połączeń IoT. Vodafone i Telenor (PPF Telecom Group) intensywnie konkurują o pozycję lidera na rynku. Rumunia, Czechy, Słowacja i Bułgaria miały po 1,2-1,5 miliona abonentów IoT. W regionie bałtyckim Estonia, Łotwa i Litwa zgłosiły po około 0,5 miliona abonentów IoT, co oznacza, że zainstalowana baza w regionie przekroczyła 1 milion. Regulatorzy w Serbii i Chorwacji zgłosili odpowiednio 0,3 miliona abonentów IoT na koniec drugiego kwartału 2022 roku. Macedonia Północna i Słowenia to mniejsze rynki z około 0,1 miliona abonentów IoT.

Sieci LPWA w Europie

LoRa stała się najczęściej wspieraną standardową siecią LPWA w Europie. Na początku 2022 roku około 80 operatorów mobilnych i graczy przemysłowych działało z sieciami na dużą skalę opartymi na tych technologiach w regionie. 3GPP Release 13 wprowadziło LTE-M i NB-IOT. Na całym świecie istnieje teraz 124 sieci NB-IoT i 55 sieci LTE-M. LTE-M zyskuje na znaczeniu dzięki wycofywaniu sieci 2G w Ameryce Północnej, Europie i niektórych częściach Azji.

Jaka jest pozycja NB-IOT i LTE-M?

3GPP Release 13 oznaczał nową erę w komunikacji mobilnej, wprowadzając standardy LTE-M i NB-IOT dla komunikacji maszynowej. Przedkomercyjne testy sieci LTE-M i NB-IOT rozpoczęły się w 2015 roku, a pierwsze komercyjne wdrożenia miały miejsce w 2016 roku. Na koniec 2022 roku na całym świecie uruchomiono łącznie 124 sieci NB-IOT i 55 sieci LTE-M. W ciągu roku nie odnotowano nowych wdrożeń sieci NB-IOT lub LTE-M. Połączenia LTE-M stanowiły około 4 procent całkowitej liczby połączeń IoT opartych na łączności komórkowej, podczas gdy połączenia NB-IOT stanowiły około 18 procent. Połączenia NB-IOT są głównie skoncentrowane w Chinach. Popyt na usługi LTE-M jest napędzany głównie przez wycofywanie usług 2G w Ameryce Północnej, Europie i niektórych częściach regionu Azji i Pacyfiku.

Jaka jest pozycja sieci LoRa?

LoRa rozwinęła się jako kluczowa platforma sieciowa dla IoT w Europie Zachodniej, wspierana przez operatorów mobilnych, graczy przemysłowych oraz dedykowanych operatorów sieci LoRaWAN. Operatorzy mobilni, którzy zarządzają sieciami LoRaWAN, to m.in. Orange, KPN, Proximus, Swisscom, BT oraz Three Austria. KPN i Proximus ukończyli swoje wdrożenia w Holandii i Belgii/Luksemburgu w 2016 roku. Orange wdrożyło ogólnokrajową sieć we Francji, obejmującą 95 procent populacji. Inni znaczący gracze w sektorze telekomunikacyjnym, którzy zarządzają sieciami LoRaWAN, to operatorzy sieci nadawczych Digita w Finlandii i Cibicom w Danii, oraz włoski dostawca usług szerokopasmowych Unidata. Gracze przemysłowi, którzy zbudowali sieci LoRaWAN na dużą skalę, to m.in. grupy energetyczne E.ON (Digimondo), producent inteligentnych liczników Minol-ZENNER Group, niemiecki operator systemu dystrybucji Netze BW oraz jedno z największych regionalnych przedsiębiorstw komunalnych we Włoszech, A2A.

Szwedzki operator sieci LoRaWAN, Netmore, oraz jego spółka zależna European Connectivity Networks, współwłasność Polar Structure, rozpoczęły w 2022 roku rozległą ekspansję w Europie. Firmy szybko rozszerzyły swoją działalność i są teraz aktywne w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii oraz Irlandii. Ich podejście do rozwoju sieci na żądanie otwiera możliwości dla dużych projektów IoT na poziomie krajowym i międzynarodowym. Podobnie jak Netmore, duży operator LoRaWAN neutral host Everynet zdobył ostatnio popularność na rynku europejskim. Firma dołączyła w grudniu 2021 roku do Cellnex, aby uruchomić nowe sieci we Włoszech, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. W Hiszpanii Everynet nawiązał współpracę z American Tower i wdrożył publiczną sieć LoRaWAN w dużych obszarach miejskich.

Jaka jest pozycja The Things Network?

Europa jest również siedzibą The Things Network, godnej podziwu organizacji non-profit, która zarządza siecią LoRaWAN opartą na zaangażowaniu społeczności i składającą się z ponad 20 000 bramek. To, co wyróżnia tę sieć, to fakt, że jest w pełni własnością i zarządzana przez zaangażowaną społeczność liczącą prawie 200 000 członków. Ta społeczność jest oddana wspieraniu i promowaniu innowacji w IoT. Usługi The Things Network są dostosowane do potrzeb programistów i idealnie nadają się do realizacji prototypów oraz proof of concepts. Ale to nie koniec. Inicjatorzy The Things Network, w tym The Things Industries, skupiają się również na obsłudze klientów biznesowych. Oferują nie tylko serwer sieciowy LoRaWAN, The Things Stack (ten sam serwer, który jest używany przez The Things Network), ale także są gotowi zapewnić profesjonalne wsparcie, aby Twoje projekty IoT mogły się rozwijać w optymalny sposób. Na koniec 2022 roku w Europie było prawie 60 milionów urządzeń połączonych z sieciami LoRa, co odpowiada imponującym 20 procentom globalnej zainstalowanej bazy. I tu pojawia się interesujący aspekt: szacuje się, że około dwie trzecie tych połączeń zostało zrealizowanych za pośrednictwem prywatnych sieci. To sugeruje, że liczba urządzeń LoRa podłączonych do publicznych sieci, takich jak The Things Network, wynosi około 20 milionów. To znaczące osiągnięcie, które podkreśla wartość i wpływ The Things Network w świecie IoT.

Pozycja rynkowa partnerów Thingsdata

W ciągle ewoluującym świecie łączności IoT kluczowe jest zrozumienie, jak pozycja rynkowa naszych partnerów odgrywa fundamentalną rolę w kształtowaniu obecnego krajobrazu IoT. Thingsdata ma wielu czołowych partnerów w całej Europie. Zbadamy, jak te współprace przyczyniają się do tworzenia innowacyjnych i przyszłościowych rozwiązań dla naszych klientów. Przyjrzymy się ich osiągnięciom, unikalnym cechom oraz temu, jak stanowią kluczową siłę napędową w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz spełnienia rosnących wymagań sektora.

Pozycjonowanie KPN IOT

KPN IOT to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych i IT w Holandii, z rocznym przychodem wynoszącym 5,3 miliona w 2022 roku i około 200 pracownikami. Operator był jednym z pierwszych dużych operatorów sieci w Europie, który skonsolidował wszystkie działania M2M/IoT w jednej jednostce biznesowej, aby opracować pan-europejską ofertę wartości. KPN IOT jest członkiem IoT World Alliance od 2012 roku i ściśle współpracuje z Cisco nad rozwiązaniami IoT. W 2016 roku uruchomili pierwszą ogólnokrajową sieć LoRa, a następnie zaktualizowali swoją sieć 4G LTE do LTE-M w 2017 roku, z ogólnokrajowym zasięgiem w 2018 roku.

Obecnie skupiają się na rozwoju ekosystemu IoT, głównie z wykorzystaniem technologii LPWA i 5G. Oferują rozwiązania IoT, w tym KPN Things oraz KPN Data Services Hub. W 2022 roku zgłosili 10,1 miliona połączonych urządzeń IoT w swoich sieciach, z inteligentnym opomiarowaniem jako głównym obszarem zastosowania. Inne segmenty rynku to produkcja, motoryzacja, rowery z łącznością oraz transport i logistyka.

Pozycjonowanie TELE2 IOT

TELE2 IOT, z siedzibą w Szwecji, to kluczowy operator telekomunikacyjny w krajach skandynawskich i bałtyckich, z około 10 milionami mobilnych abonentów. Roczny przychód w 2022 roku wyniósł 63 miliony, a firma zatrudnia około 200 pracowników. Tele2 w ostatnich latach zmniejszyło swoją obecność, aby skupić się na rynkach podstawowych. Około 80 procent przychodów generowanych jest na rynku szwedzkim. Pozycja i priorytety TELE2 różnią się w zależności od obecności geograficznej. W krajach bałtyckich TELE2 jest wiodącym operatorem mobilnym na Litwie, a także jest wyzwaniem w Estonii i na Łotwie.

Tele2 IoT koncentruje się na zarządzanej łączności oraz usługach o wartości dodanej. Od 2020 roku działa jako zintegrowana jednostka w segmencie B2B TELE2, z dedykowanym centrum zarządzania siecią IoT oraz własnymi funkcjami rozwoju produktów, marketingu i sprzedaży. Oferują międzynarodowe rozwiązania M2M/IoT w Europie i na całym świecie, korzystając z sieci Tele2 i międzynarodowych partnerów.

TELE2 IOT oferuje portal self-service dla biznesowego IoT, zasilany przez Cisco IoT Control Center, wspiera łączność 5G i LTE-M oraz oferuje usługi takie jak Private Interconnect i Cloud Interconnect. Rozszerzają swoją międzynarodową obecność i skupiają się na rynkach biznesowych i MŚP.

Pozycjonowanie 1NCE

1NCE to czołowy międzynarodowy dostawca łączności IoT, założony w Niemczech w 2017 roku. Firma znana jest z innowacyjnej oferty płaskiej stawki za całe życie, w której klienci płacą jednorazowo 10 euro za 10 lat dostępu do 500 MB danych i 250 wiadomości SMS. Siedziba główna 1NCE znajduje się w Kolonii, a firma posiada biura na całym świecie, w tym w Singapurze, Tokio i Miami. Przyciągnęli znaczne środki finansowe, w tym rundę finansowania w wysokości 50 milionów dolarów w 2021 roku, której przewodniczyli Deutsche Telekom oraz SoftBank Group.

Co wyróżnia 1NCE, to ich koncentracja na długoterminowych rozwiązaniach IoT i ich jednolitym modelu cenowym z płaską stawką. Oferują łączność w ponad 153 krajach, w tym w sieciach 2G/3G/4G, oraz wsparcie dla LTE-M i NB-IOT w różnych krajach. Dodatkowo 1NCE eksploatuje zwirtualizowaną sieć mobilną i ma strategiczne partnerstwa z czołowymi firmami telekomunikacyjnymi, takimi jak Deutsche Telekom oraz SoftBank.

Z około 15 milionami zarządzanych połączeń IoT, 1NCE obsługuje ponad 10 000 firm w różnych sektorach na całym świecie. Ich oferta płaskiej stawki za całe życie cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie w aplikacjach takich jak telematyka pojazdów, inteligentne opomiarowanie oraz śledzenie zasobów. Firma udostępniła swoją ofertę poprzez różne kanały, w tym sklep internetowy oraz współpracę z partnerami, takimi jak T-Mobile Nederland oraz SoftBank, co pozwala im obsługiwać szeroką gamę klientów.

Podsumowanie

Europa to kluczowy i zaawansowany rynek komunikacji IoT, z Europą Zachodnią jako najbardziej rozwiniętym regionem. W tym regionie znajduje się od 20 do 60 milionów połączonych urządzeń w każdym z największych krajów. Europa Środkowa i Wschodnia nieco pozostają w tyle pod względem adopcji i mają mniej międzynarodowych rozwiązań IoT w porównaniu z Europą Zachodnią. Pod koniec 2022 roku operatorzy mobilni w Europie mieli 311,3 miliona mobilnych połączeń IoT.

Europejski rynek IoT oparty na łączności komórkowej ma dwa duże segmenty: segment międzynarodowy, skierowany na międzynarodowe korporacje, oraz segment krajowy, składający się z lokalnych dostawców usług, przedsiębiorstw użyteczności publicznej i administracji. Duzi gracze zazwyczaj koncentrują się na obu segmentach, podczas gdy mniejsi gracze często skupiają się na segmencie krajowym.

Sieci LPWA są ważne w Europie dla łączności IoT. Operatorzy mobilni i gracze przemysłowi, tacy jak Orange, KPN i E.ON, wdrożyli sieci LoRaWAN w różnych krajach. Netmore i Everynet szybko się rozwijają w kilku europejskich krajach, podczas gdy The Things Network zarządza siecią LoRaWAN opartą na społeczności. Pod koniec 2022 roku prawie 60 milionów urządzeń było podłączonych do sieci LoRa w Europie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat roli KPN IOT i TELE2 IOT w portfolio Thingsdata, prosimy o kontakt pod numerem telefonu +31(0)85-0443500 lub mailowo na info@thingsdata.com.

Zamów nasz zestaw testowy

Szukasz niezawodnych kart SIM IoT zapewniających stałą łączność z Internetem? Zamów nasz zestaw testowy z trzema kartami SIM i 100 MB darmowych danych na trzy miesiące.

Zamów
Pobierz naszą brochure

Szukasz niezawodnego partnera IoT dla swojej firmy? Pobierz naszą broszurę, aby uzyskać dostęp do informacji na temat naszych usług i rozwiązań IoT.

Pobierz